Godziny pracy Urzędu Stanu Cywilnego w Leżajsku

Inne informacje

Poniedziałek - Piątek  7.30 - 15.30

Kasa  7.45 - 14.45

Od 1 czerwca 2015 r. Urząd Stanu Cywilnego nie pełni dyżuru w soboty w sprawach dotyczących zgonów.

Śluby cywilne w Urzędzie Stanu Cywilnego w Leżajsku (w siedzibie urzędu - sala ślubów) udzielane są w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, w godz. 10.00 - 13.00, w następujących terminach:

Rok 2017

Październik: 6 i 20

Listopad: 3 i 17

Grudzień: 1 i 15

Śluby cywilne poza Urzędem Stanu Cywilnego w Leżajsku udzielane są w dni wolne od pracy (soboty) z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy w godz. 14.00 - 18.00

Z uwagi na konieczność wprowadzenia do Systemu Rejestrów Państwowych aktów urodzenia narzeczonych prosi się - przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego - o wcześniejszy kontakt telefoniczy z urzędem (w szczególności dotyczy to osób urodzonych poza Leżajskiem).

1 marca 2015 r. weszła w życie nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Wprowadziła ona zmiany, które docelowo mają ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie, jednak jest to uzależnione od sprawności i płynności systemu informatycznego wprowadzonego przez MSW.

W zakresie rejestracji stanu cywilnego najważniejsze ze zmian to:

Rejestracja noworodków: wraz z rejestracją nowo narodzonego dziecka, w urzędzie dokonywać się będzie jego zameldowanie. Ponadto System Rejestrów Państwowych wygeneruje dla dziecka nr PESEL.

Zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego: Ustawodawca rozszerzył możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotyczyć to będzie nie tylko osób w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo pozbawionych wolności, ale także narzeczonych, którzy wskażą miejsce zawarcia małżeństwa zapewniające zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości.

Odpisy aktów stanu cywilnego: Urząd Stanu Cywilnego w Leżajsku będzie właściwy, jak dotychczas dla rejestracji zdarzeń z zakresu rejestracji urodzeń, małżeństw i zgonów, które następują na terenie miasta Leżajska i gminy Leżajsk.

W nowej ustawie określono, iż odpisy aktów stanu cywilnego będzie można pobrać w każdym urzędzie stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło urodzenie, zgon czy zawarcie małżeństwa, np.: urodzenie zarejestrowano w USC w Rzeszowie, odpis aktu urodzenia pobrać można w Leżajsku lub każdym innym USC. Związek małżeński zawarto w Leżajsku, odpis aktu małżeństwa pobrać można w USC w Leżajsku i każdym innym USC. Będzie również istniała możliwość pozyskania odpisu poprzez platformę E-PUAP.

Uwaga!

Od 1 września 2015 r. odpisy aktów stanu cywilnego wydaje się tylko z Rejestru Stanu Cywilnego. Oznacza to, że w przypadku złożenia wniosku o wydanie odpisu aktu urodzenia, małżeństwa, czy zgonu sporządzonego przed 1 marca 2015 r. trzeba przenieść dany akt do tego rejestru.

Przeniesienia aktu dokonuje się, licząc od daty złożenia wniosku, w terminie:

- do 7 dni, jeżeli akt stanu cywilnego znajduje się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Leżajsku

- do 10 dni, jeżeli akt stanu cywilnego znajduje się w innym urzędzie stanu cywilnego, niż ten do którego składa się wniosek.

Z uwagi na powyższe informujemy, że od 1 września 2015 r. odpisy aktów stanu cywilnego nie są wydawane „od ręki”.

Jednocześnie prosi się, by osoby zamieszkałe poza Leżajskiem i Gminą Leżajsk, wnioski o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego składały w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla swojego miejsca zamieszkania lub w urzędzie najbliższym miejscu zamieszkania, w których następnie będzie można je odebrać.

Zachęcamy do korzystania z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Leżajsku. Znaleźć tam można będzie zaktualizowane procedury Urzędu Stanu Cywilnego.

W sprawach rejestracji stanu cywilnego kontaktować się można telefonicznie z Urzędem Stanu Cywilnego w Leżajsku (17) 242-73-33 wew. 124.

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 16 lipca 2014 14:02
Dokument wprowadzony do BIP przez: Elżbieta Piątkowska
29 sierpnia 2017 09:50 Marta Siuzdak - Aktualizacja danych sprawy.
28 sierpnia 2017 13:36 Marta Siuzdak - Aktualizacja danych sprawy.
13 lutego 2017 14:38 Marta Siuzdak - Aktualizacja danych sprawy.