I. Zgłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego
Dokument o zdolności prawnej, który powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko
Dokument o zdolności prawnej wydaje właściwy organ państwa cudzoziemca np. urząd stanu.
Nie stanowi dokumentu o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa oświadczenie złożone przez cudzoziemca np. przed notariuszem lub innym organem ani też zaświadczenie o stanie cywilnym.
Jeżeli cudzoziemiec nie posługuje się językiem polskim w mowie i w piśmie, podczas składania zapewnień przedślubnych oraz w czasie udzielania ślubu konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego.
Złożone dokumenty nie podlegają zwrotowi.
Urząd Stanu Cywilnego w Leżajsku
ul. Rynek 1
37-300 Leżajsk
tel. 17-242 73 33 wew. 124 faks 17-242-73-33
e-mail: usc@miastolezajsk.pl
pok. 9
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30
kasa Urzędu Miejskiego w Leżajsku czynna w godz. 7.45 - 14.45
Opłacie skarbowej podlega:
Opłatę skarbową można uiścić:
Opłata dodatkowa za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego – 1000 zł
Opłatę można uiścić:
Zwolniony z opłaty skarbowej jest: pierwszy odpis skrócony aktu małżeństwa
Ślub cywilny można zawrzeć w każdym USC, bez względu na miejsce zamieszkania narzeczonych.
Formalności związane ze zgłoszeniem zamiaru zawarcia małżeństwa, odebranie zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustaleniem terminu ślubu wymagają osobistego stawiennictwa narzeczonych.
Z uwagi na konieczność wprowadzenia do Systemu Rejestrów Państwowych aktów urodzenia narzeczonych prosi się - przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego - o wcześniejszy kontakt telefoniczy z urzędem (w szczególności dotyczy to osób urodzonych poza Leżajskiem).
Miejsce uroczystości zawarcia związku małżeńskiego
Śluby odbywają się w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Leżajsku i udzielane są w następujących terminach:
Rok 2019
Styczeń: 5 i 19
Luty: 2 i 16
Marzec: 2 i 16
Kwiecień: 6 i 20
Maj: 4 i 18
Czerwiec: 1 i 15
Lipiec: 6 i 20
Sierpień: 3 i 17
Wrzesień: 7 i 21
Październik: 5 i 19
Listopad: 2 i 16
Grudzień: 7 i 21
Rok 2020
Styczeń: 4 i 18
Luty: 1 i 15
Marzec: 7 i 21
Kwiecień: 4 i 18
Maj: 2 i 16
Czerwiec: 6 i 20
Lipiec: 4 i 18
Sierpień: 1
Wrzesień: 5 i 19
Październik: 3 i 17
Listopad: 7 i 21
Grudzień: 5 i 19
Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem USC.
Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
Śluby cywilne poza Urzędem Stanu Cywilnego w Leżajsku udzielane są w dni wolne od pracy (soboty) z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy w godz. 14.00 - 18.00
Termin zawarcia małżeństwa
Małżeństwo nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia złożenia dokumentów (podpisania pisemnych zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa).
Z ważnych względów kierownik USC może zezwolić jednak na zawarcie małżeństwa przed upływem miesięcznego terminu. W tym celu należy złożyć do kierownika wniosek o skrócenie terminu ze szczegółowym uzasadnieniem przyczyny skrócenia terminu..
Kierownik USC odmawia udzielenia ślubu cywilnego, gdy stwierdzi, że w świetle prawa polskiego istnieją okoliczności wyłączające zawarcie zamierzonego małżeństwa powiadamiając na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika USC może wystąpić do Sądu Rejonowego w Leżajsku, Wydział Rodzinny i Nieletnich (ul. Mickiewicza 47, Leżajsk) o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika USC uzasadniają odmowę udzielenia ślubu. Prawomocne postanowienie sądu jest wiążące dla kierownika USC.
Za dokumenty przetłumaczone przez konsula uznaje się również:
W przypadku braku tłumacza przysięgłego języka obcego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dokument zagraniczny potwierdzający stan cywilny w języku obcym może zostać przetłumaczony przez konsula lub uprawnionego pracownika przedstawicielstwa dyplomatycznego państwa obcego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie podlegają tłumaczeniu odpisy aktów stanu cywilnego wydane na druku wielojęzycznym sporządzone zgodnie z Konwencją Wiedeńską z dnia 8 września 1976 r.
Wiek narzeczonych
Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby niemające ukończonych lat 18, ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte chorobą psychiczną, spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej oraz już pozostające w innym związku małżeńskim. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcia małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16.
Oświadczenie o nazwisku
Każdy z małżonków może złożyć oświadczenie o wyborze nazwiska, jakie będzie nosił po zawarciu małżeństwa. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich albo zachować swoje dotychczasowe nazwiska, albo połączyć je z nazwiskiem drugiego małżonka (kolejność połączonych nazwiska może być dowolna).
Nazwisko dziecka
Dziecko, co do którego istnieje domniemanie, że pochodzi od męża matki, nosi nazwisko będące nazwiskiem obojga małżonków. Jeżeli małżonkowie mają różne nazwiska, dziecko nosi nazwisko wskazane w ich zgodnych oświadczeniach. Małżonkowie mogą wskazać nazwisko jednego z nich albo nazwisko utworzone przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka. Oświadczenia w sprawie nazwiska dziecka są składane jednocześnie z oświadczeniami małżonków. Jeżeli małżonkowie nie złożyli zgodnych oświadczeń w sprawie nazwiska dziecka, nosi ono nazwisko składające się z nazwiska matki i dołączonego do niego nazwiska ojca. Przy sporządzeniu aktu urodzenia pierwszego wspólnego dziecka małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia o zmianie wskazanego przez nich nazwiska dziecka.
Ślub za granicą
Obywatel polski lub zamieszkały w Polsce cudzoziemiec niemający obywatelstwa żadnego państwa zamierzający zawrzeć małżeństwo za granicą może otrzymać zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim może zawrzeć małżeństwo (więcej w dziale: ZAŚWIADCZENIE O MOŻNOŚCI PRAWNEJ DO ZAWARCIA ZWIĄZKU MAŁŻENSKIEGO ZA GRANICĄ))
Realizacja: IDcom.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019 Urząd Miejski w Leżajsku